Procesní hodnocení implementace územní dimenze

Evaluace zjistila, že je nutné: "Zjednodušit procesy, zajistit relevantní osoby na platformách a posílit roli gestora MMR-ORP".
Cílem územní dimenze by mělo být: "Zajištění realizace relevantních projektů ve specifickém území ve vazbě na dané téma/problém či cílovou skupinu“.

Evaluace se zaměřuje na: a) zhodnocení využívání NDÚD, b) zhodnocení stávajících forem zvýhodnění vybraných území v rámci OP, c) zhodnocení fungování existujících platforem v oblasti územní dimenze (RSK a NSK) a d) zhodnocení využívaných forem monitoringu implementace územní dimenze na krajské i národní úrovni (RAP a Zprávy o uplatňování územní dimenze).

Operační program Národní orgán pro koordinaci
Druh evaluace mid-term
Tematické zaměření evaluace územní dimenze a integrované nástroje
Rok ukončení 2019
Programové období 2014–2020; 2021–2027
Hlavní zjištění:
  • Evaluací bylo ověřeno, že Národní dokument k územní dimenzi (NDÚD) jako hlavní dokument zastřešující územní dimenzi v Česku, nevymezuje cíle územní dimenze tak, aby byla územní dimenze vnímána všemi aktéry (MMR ČR, ŘO, zástupci krajů, měst a obcí, další územní partneři) jednotně a jejich pohled se liší.
  • Význam platforem k územní dimenzi je zejména v jejich komunikační rovině. Národní stálá konference (NSK) je kladně vnímána spíše regionálními partnery, kteří zdůrazňují možnosti přenosu informací mezi MMR ČR a regionálními stálými konferencemi (RSK) či mezi RSK navzájem. Přínosy RSK jsou zejména ve shromažďování informací a témat v území (úrovni) kraje, v identifikaci a výběru prioritních územních témat, v přenosu informací mezi poskytovatelem podpory a územím. RSK také pomáhá sledovat absorpční kapacitu v kraji.
  • Regionální akční plány (RAP), pomohly k identifikaci tzv. bílých míst v území. Pozitivně je vnímáno vytvoření databáze projednaných projektových záměrů. Není ovšem vyjasněna role RAP, bez zajištění zdrojů financování tak RAP dává pouze přehled o potenciální absorpční kapacitě území, funguje pouze jako zásobník projektů.
Hlavní doporučení:
  • Národní dokument k územní dimenzi (NDÚD), aby se stal národním referenčním dokumentem, by měl obsahovat jednoznačnou a široce přijímanou definici územní dimenze a jasně vymezovat její cíle. Cíl územní dimenze by mohl být vymezen např. jako „zajištění realizace relevantních projektů ve specifickém území ve vazbě na dané téma/problém či cílovou skupinu“.
  • Hlavní role NSK by měla být zejména informativní a její členové by touto formou měli získávat informace nejen ve vazbě na evropské fondy, ale i další nástroje regionálního rozvoje. Jednáních by se přitom měli účastnit relevantní aktéři zastoupení náměstky/němi či řediteli/kami odborů, kteří mají mandát se k diskutovaným otázkám a problémům za svou instituci přímo na jednání vyjádřit. RSK by měla definovat tzv. strategické projekty rozvoje kraje a zvyšovat absorpční kapacitu území, a to nejen ve vazbě na evropské fondy, ale i na národní a krajské dotační tituly. RSK by se také měla zaměřit na tzv. bílá místa, tedy iniciovat projekty, které jsou v daném území potřebné, nicméně u nichž zatím nebyl v daném území žádný žadatel. 
  • U RAP se doporučuje upravit jeho podobu a obsah tak, aby byly zaměřeny pouze na tzv. strategické projekty realizované v daném území, a to bez ohledu na zdroj jejich financování. Jejich sledování, resp. monitoring by následně mohl být jednou z činností RSK.

©2024 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena